krydsninger

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

K-_Christensen — 26. februar 2010, 17:28

Hej vil lige høre om blå acara og zebracichlider kan krydse, for jeg ved rødstrubet og zebra kan ?

F Andersen — 27. februar 2010, 08:14

Tror ikke de kan. Rødstrubet og zebra står hinanden mere nært. Begge er gamle Ciclasoma-arter. Men undgå hellere at eksperimentere med det hvis det er det du vil.

K-_Christensen — 27. februar 2010, 08:43

nææ nej vil helst undgå det for har prøvet det med zebra og rødstrubet , men jeg har nemlig et par af hver gående sammen og både acare og zebra har unger eller rettere havde acaraèrne har ingen mere og zebraerne har pludselig mistænkelig mange så har dem mistænkt for at have adopteret de andres unger 🙁

KimJ — 27. februar 2010, 10:37

#3
Det er let at se forskel på ungerne, så det skulle ikke være et problem. Blå acara unger bliver jo ikke til krydsninger, bare fordi Zebra cichliderne har adopteret dem, hvilket iøvrigt er ret normalt for arterne af Amatitlania slægten.

Bortset fra det, synes jeg at det er en halvskidt sammensætning, fordi der er for stor forskel på styrkeforholdet mellem de to arter. Der er risiko for at Zebra cichliderne, hvis de pludseli har en dårlig dag, overfalder og i værste fald dræber dine blå acara, som slet ikke kan matche dem m.h.t. aggression.

K-_Christensen — 27. februar 2010, 10:57

Kim det er heller ikke helt med min gode vilje de går sammen men blev nødt til det da det ene akvarie flækkede så det var en nødløsning der heldigvis blir rettet op på i dag 🙂

KimJ — 27. februar 2010, 12:11

Surt show:(

Det er da godt at Du har en løsning klar:)

M.h.t. ungerne, mener jeg at kunne huske, at Zebra ungerne er ensfarvede, hvorimod acara ungerne har 3-4 mørke bånd, når de er helt små. Senere er det selvfølgelig endnu lettere at adskille dem.

K-_Christensen — 27. februar 2010, 13:02

ja det ser også sådan ud det gør det nok lidt lettere at zebraerne er elfensbens og de halve af ungerne er stribede så der er vist ingen tvivl der, men pyt zebracichlider er rigtig gode forældre så der overlever nok lidt flere acara end der ellers ville 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.