mallepiller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

smelte — 13. februar 2010, 22:30

vi har lige fået en malle (er totalt nybegynder) skal den krabat have mallepiller ?
jeg ved ikke engang hvad den hedder men den er sort i bunden med lidt hvidt i pletter og et forfærdeligt skæg der stritter, sjov fætter.

hilsen smelte

Kampfisken — 13. februar 2010, 22:32

Måske du skulle havde set hvad for en art du havde købt dig først inden du bare anskaffer dig en malle ...
Ja maller skal helst havde malle piller og en go træ rod da det er til deres fordøjelses system hvis de ikke får nogle former for det dør de af forstoppelse.

smelte — 13. februar 2010, 22:37

hmm sorry. men min ex kom dumpende med den i forgårs til sønnen. men jeg tager gerne imod en skideballe.

Kampfisken — 13. februar 2010, 22:41

nej nej var ikke så meget derfor men lød bare som om du havde købt den og ikke ante en dyt om den 😀 Når går nok husk malle pille og en træ rod så klare den sig .

smelte — 13. februar 2010, 22:42

kan den ikke leve uden den træ rod ? du er hermed tilgivet 😛

Kampfisken — 13. februar 2010, 22:57

🙂 Altså jeg vil anbefale en træ rod den behøver ikke være kæmpe stor men der skal helst være en 😛 efter min mening og det jeg har hær rundt omkring ellers kan de simpelhen dø hvis der ingen er .. hvor stor er akvariet?

smelte — 13. februar 2010, 22:59

det er kun 54 litter *skeptisk* har lidt på fornemmelsen at den tingest bliver stor.

Kampfisken — 13. februar 2010, 23:03

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Ancistrus_sp.
Det kan være sådan en her du har fået fat i de bliver ikke så voldsomme 10-15 sm og de kan godt gå i et 54 L men så skal du nok helder ikke havde mere en den da jeg ikke ved hvad i ellers har af fisk 😀 ?

oki men et 54 L kan du også sagtens finde en lille rod til og havde i akvariumet ...

Forresten du skrev den havde skæg så er det en han i har fået fat i der 😀 hanner har skæg/lange antænner 😀 hunner han ingen ting 😀

smelte — 13. februar 2010, 23:10

ja den er faktisk lige så grim som den, det bliver godt nok kedeligt at sidde og kigge på den og dens træ rod nu hvor jeg ikke kan have andet sammen med den 😀. min søn har 3 molly og 4 platty og 7 neon i akvariet og så har plattyerne lige født, så vi skal snart have afsat en masse unger.

Kampfisken — 15. februar 2010, 18:19

hehe syntes du den malle er grim 😀 Jeg syntes de ser fantastisk smukke ud med de stritter 😛 hehe
Jo, du kan godt havde en mere malle en hun , eller rejer eller en eller to panser maller hvis det er men kan du jo altid tænke over 😀
oki ved i godt Neon best fungere i en flok på 10 stk`? bare en lille info og det er en meget sart fisk den tåler ikke ret dårlig vankvalitet osv. bare en lille information 😀
Wee ja jeg kæmper lidt for mine platy vil formere sig 😀
De er lidt langsome i optrækket 🙁

SlettetBruger468 — 15. februar 2010, 18:26

Maller har godt af mallepiler, men kan også lidt agurk og meget andet, udover det er det også vigtigt de har en rod at raspe på! 🙂

Kampfisken — 15. februar 2010, 19:01

nemlig SLETTETBRUGER 😀:P

SlettetBruger468 — 15. februar 2010, 19:22

😉

silenthilldk — 15. februar 2010, 20:11

Højst sandsynligt en ancistrus malle som vist/linket til ovenfor, den er til grønt og kan fodres med diverse grøntsager. Det er dog vigtigt at den får andet end foder der er udelukkende grønt, og derfor bør du have mallepiller som hovedfoder og supplere op med det grønne.

Til en sådan fætter vil jeg anbefale at mixe mellem produkter som f.eks. Tropical Green Wafers, JBL Novo Fect, JBL Novo Pleco og evt. Tetra Tabimin i ny og næ. De to sidstnævnte er med højere indhold af protein, og bør bruges som supplement til Tropical Wafers og JBL Fect.

Ancistrus som denne skal have træ at raspe på som nævnt ovenfor, da det holder fordøjelsen i gang. Et produkt som Tropical Green Wafer tager højde for netop dette, da det indeholder træstoffer - Men selvom at det er med til at holde mallen live, vil jeg altid anbefale at man har et stykke trærod den kan raspe på, for så er du 100% sikker på at den får det den behøver, og ikke kun når du fodrer den.

Held og lykke med den "lille" fyr 🙂

http://www.mallen.dk/20-mallepiller

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.