Gravid eller syg Platy?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mig85 — 31. januar 2010, 23:14

Hej

Jeg har en platy der er blevet godt rund sp jeg tænkte at den måske er gravid? Den er ikke mørk i bagenden (som mine guppyer er, men det ved jeg heller ikke om platyerne bliver) Men syntes at det er som om dens skel stritter lidt så kan den være syg i stedet for?? jeg har flyttet den i et akvarie for sig selv så jeg kan holde øje med den (og holde den væk fra de andre hvis den er syg) Men den virker ellers frisk nok. har svært ved at tage et billed af den så man kan se det med dens skel. Men hvad tror i?Håber nogle kan hjælpe mig lidt. På forhånd tak

Fungusar — 31. januar 2010, 23:47

Den har Bugvatsot

PJeppesen — 31. januar 2010, 23:53

Ja den er syg ligesom #2 siger det er Bugvatsot *skeptisk*

Sølz — 31. januar 2010, 23:54

Det lyder som om, at din mistanke er ganske korrekt, som også #2 skriver. Afliv fisken og gør dens akvarie grundigt rent - ligeledes de ting, du har brugt til den - net o.s.v.

Kviller — 31. januar 2010, 23:59

Hvis fisken går alene i et akvarium, ville jeg nu ikke aflive den endnu hvis den ser ud til at have det godt, så kan det da lige så godt være fordi den er gravid efter min mening. Jeg ville lade den leve og se om den ikke smider et par unger i nærmeste fremtid.

mig85 — 1. februar 2010, 08:52

Tak for jeres svar.
Den var desværre død i morges 🙁 Skal jeg rense akvariet helt i bund, udskifte al vand og koge sten osv?

c sørensen — 1. februar 2010, 09:13

problemet er størst, hvis de andre fisk har nået at spise af den - er maven sprunget på den? Den skulle nok have været ud og aflivet, inden den døde.

Går den alene? Hvis ikke ville jeg nok behandle istedet. De andre fisk kan jo være smittet. Så hjælper det ikke at koge hele akvariet (du kan ikke koge fiskene - og du fjerner bakteriekulturen, når du koger sten mm.). Men nettet ville jeg skolde engang.

Jeg mener, at eSHa 2000 hjælper mod bugvattersot. Men du skal behandle, inden du ser synlige tegn hos de andre fisk. Så tror jeg nu nok, du har en god chance for at redde de andre. Er der andre i akvariet, der viser tegn på sygdom (oppustethed inden skælrejsning), så ville jeg aflive med det samme!!🙁

mig85 — 1. februar 2010, 11:04

#7

nej maven var ikke sprunget på den. den lå bare og var død. Den virkede frisk i går da jeg oprettede indlæget, så derfor aflivet jeg den ikke da jeg ikke vidste at den var syg.
Den gik for sig selv da jeg flyttede den i tilfælde af hvis den nu var syg, så de andre fisk har ikke spist af den. men den var tyk da den gik med de andre, og jeg opdagede det, så måske jeg sku behandle det akvarie for at være på den sikre side??

c sørensen — 1. februar 2010, 21:01

altså jeg synes helt sikkert at billede 1 viser, at den er syg - bugvattersot. Skælene står jo ud til alle sider og den er oppustet.

Hvis det var mig, ville jeg vælge at behandle akvariet, hvor den har gået med de andre. Jeg ville behandle med eSHa 2000, da det ikke ødelægger filterkulturen. Men det er en smagssag.
Alternativt skal du vente at se, om andre bliver syge. Men så er det jo lidt sent, hvis der så er en mere...... Men vandskift først og lidt ekstra vandskift det næste stykke tid er nok en god ide. Hvor tit skifter du vand? God ide med 1 gang om ugen + rense bunden samtidig.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.