Tatovør i Syd og Sønderjylland søges.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #171261 — 24. januar 2010, 23:39

Jeg går og arbejder lidt på at få min en tatovering.

Så jeg søger derfor en tatovør i den sydlige del af Jylland som er dygtig. Der er tale om en standard sort tatovering. Ingen farver.

Hvad har I af anbefalinger?

SogneprQsten — 25. januar 2010, 00:09

Hej Lars der skulle ligge en dygtig i flensborg som kan dansk og så det ret billigere end i dk.
Skal se on jeg kan finde navnet.

Bruger #171261 — 25. januar 2010, 00:10

Er det Inka.de du tænker på? For dem har jeg også selv haft i tankerne...

SogneprQsten — 25. januar 2010, 00:14

Det tror jeg ikke, skal lige høre ham der var der nede.

Inka.de giver ikke en tatovør biks:)

- arbejder selv på at få lavet en arm-bryst begge sider:)
med japansk sort baggrund en føniks og koi (hvert sit bryst), og kirsebær blomster blade.
Men skal lige tegne den helt færdig, og fundet det rette sted.

SogneprQsten — 25. januar 2010, 00:20

Googlede dem lige, det ser da ellers ud til de sagtens kan tegne.
Men vender lige tilbage:)

Bruger #171261 — 25. januar 2010, 00:32

My bad.... http://www.inkatattoo.de/

Lyder fedt. Har selv gået og leget med tanken om en koi. Men det er igen det med at finde en rigtig dygtig tatovør. Ville sgu være ærgeligt vis man ikke blev glad for den.

Jeg går efter en maori inspireret tus. Har fundet en skitse som jeg skal ha rettet et par små ting på. Så bliver den perfekt. Vi have den på læggen.



Det forestiller en Tiki (mand) der står for beskyttelse, Solen omkring repræsenterer faderskab, Skildpadden står for familie. Manaia, figuren i venstre hjørne er en skytsengel. Hammerhoved hajen betyder styrke og beslutsomhed. Gekkoen både for beskyttelse og godt helbred og Manta rokken i bunden symboliserer frihed.

Vi venter vores første barn her til marts og så synes jeg at elementerne såsom faderskad, beskyttelse, familie og styrke passer perfekt. Og så synes jeg selvfølgelig at den er utrolig smuk.

Bruger #171261 — 25. januar 2010, 00:35

Og så har vi været i New Zealand i efteråret 08, så derfor passer maori stilen.... 😉

SogneprQsten — 25. januar 2010, 01:04

Også en lækker tat, så må du næsten få lavet den på klassiskvis, maorisk med en bambus pind, blæk og hammer 🙂

Ja de bliver helt klart bedst når man kan få symbolik med ind over, og personlig betydning.

Desværre er mange af de danske tatovøre ifølge det indtryk jeg har fået bedst til tribal og kranier hehe.
Har endnu ikke fundet end der kan lave yakusi inspireret tattoveringer som dem jeg vil have er.

Ja det lyder slemt men det nu bare selve tattoverings stilen.

Bruger #171261 — 25. januar 2010, 02:16

Du må en tur over til Garver og have en lavet....

snoopyzrainbow — 25. januar 2010, 14:40

Hvorfor spørger du ikke på bodymod.dk ? 🙂

Bruger #171261 — 25. januar 2010, 17:12

Tja nu kunne det jo være at nogle af jer skønne akvarister også havde nogle erfaringer at dele ud af.....🙂

snoopyzrainbow — 25. januar 2010, 18:22

Hehe.. ikke lige dernede af, kun længere oppe:D

jasuanlu — 25. januar 2010, 20:17

jeg er også blank, når det skal være i sønderjylland... men i det nordlige jylland kunne jeg godt hjælpe dig.

rip — 25. januar 2010, 21:11

Hvad med Maui´s Tattoo, Egeparken 17, 6230 Rødekro. Han hedder Claus Nissen og har telefon 52 92 18 81.

Mvh

René

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.