indkøring af 200 L

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MrChaos — 4. januar 2010, 05:55

Hej.

Jeg købte mig et 200L akvarie til saltvand i lørdags, og det står og er ved at køre ind, men jeg kom til at tænke på, jeg har jo et 110L som står indkørt, ville det hjælpe på indkøringen af det 200L (ikke minske indkørings perioden) hvis jeg tog det vand fra 100L og smed over i 200L når jeg laver vandskifte på 110L ?
jeg tænkte mere på den bakterie kultur der er i vandet ovs. ?

AndersGS — 4. januar 2010, 13:19

Tja, det kan da hjælpe lidt - men jeg ville ikke døje med det mere end en gang. Bakterierne formere sig meget hurtigt, så efter første gang vil det nok ikke ændre meget.

AndersGS — 4. januar 2010, 13:22

Men du skal bestemt sørge for vandskifte i det nye, så ofte som muligt. Jo flere næringstoffer du får fjernet med vandet, jo bedre kommer opstarten til at gå.

Du behøver ikke bekymre om at du fjerne bakterierne med vandskiftene da over 90 % af dem sidder på og inde i stenene.

MrChaos — 4. januar 2010, 14:07

Nu var det heller ikke så meget om at fjerne bakterierne, det var mere med at få nogen af de bakterier med over hvis jeg tog vandet som jeg skal skifte og smed over i det store, så der kom mere gang i bakteriekulturen i det nye 🙂
Men okey de nye sten som der er kommet i mit 200L er super indkørte, de har været i et andet akvarie de sidste par år, så der burde være rigeligt med kultur i dem 😀

AndersGS — 4. januar 2010, 14:52

#4 Jamen så er det bare rigeligt med vandskifte..

KimJ — 4. januar 2010, 17:48

Jeg mener så det modsatte.

Det bedste man kan gøre, for at få kørt et saltvandsakvarium (eller for den sags skyld et ferskvandsakvarium) ind, er at lade næringsværdierne i akvariet stige, så indholdet af næring i vandet giver grobund for masser af de bakterier der nedbryder netop disse næringsstoffer. Ved hele tiden at fjerne næringen fra vandet (kan i praksis ikke lade sig gøre, men man reducerer jo mængden hver gang man skifter vand) opnår man blot, at bakteriekulturen er længere tid om at nå et nivreau, hvor den kan klare at man pludselig tilfører mere næring.

I dette tilfælde, med allerede indkørte sten, er der nu heller ingen grund til de helt store krumspring; Lad svineriet stå en måneds tid med al teknik kørende, og lav for en sikkerheds skyld et check af NO2 og NO3, og sæt, hvis testene ellers er OK, de første dyr i. Det vil være smart hvis disse dyr er nogle som kan tåle lidt af hvert, og lever af alger/detrius og andet der hober sig op i starten.

MrChaos — 4. januar 2010, 18:30

KimJ : Ja jeg mener også at have læst et sted at man ikke skal lave vandskifte under indkøringen, det gjorde jeg heller ikke på mit 110L.
alt teknik køre også nu, og det kommer til at stå i 1 - 2 mdr før der kommer noget over i det, når alle faserne er overstået og mine værdier ligger rimelig stabilt, men nu vil jeg ikke kalde det et vandskifte, da jeg faktisk ville tage de ca 10L som jeg skal skifte på mit 110L som er indkørt og smide over i det der lige er startet op, der ville jeg så mene at jeg ville få noget mere bakteriekultur med over med vandet, og derved også hjælpe de forskellige værdier lidt på vej i den rigtige retning 🙂

En anden ting er, SKAL jeg have et overløb i mit 200L akvarie når jeg bruger en Deltec MCE 600 skummer ?
Jeg har lige pt. kun en hydor på 3000 l/t som sørger for at der ikke kommer en hinde på overfladen samt bryder overfladen.
Derudover har jeg en powerhead som også giver noget strøm i vandet, så masser af cirkulation er der.

MrChaos — 4. januar 2010, 18:37

Og forresten jeg fik et nitratfilter med alle de ting jeg var oppe og hente i lørdags, jeg læste lidt her på siden omkring de nitratfilter, og så der står man ikke må bruge dem uden kulfilter, fordi det kunne skade koraller ovs. kan i forklare mig hvorfor det gør det ? 🙂

Ak1204 — 4. januar 2010, 20:05

Hvis det er et nitratfilter med svovlkugler vil der efter nogen tid dannes en bakteriekultur i filteret der nedbryder nitraten. Som biprodukt dannes der svovlsyre. Den svovlsyre skal neutraliseres med f.eks calciumcarbonat som er en carbonsyre = aktivt kul. Det er dog forskelligt fra filter til filter. Nogle er med deniballs andre med svovl og hydrocarbonat. Disse kan kører uden nogle former for
kulfilter. Hvilket slags nitratfilter har du?

MrChaos — 4. januar 2010, 20:24

Ak1204 : jeg ved ikke hvad det hedder det filter jeg har, men du ka se det her på billderne som jeg lige har taget, jeg ved at ham der lukkede sit akvarie ned og jeg var oppe og tømme hans akvarie og lejlighed for alt til saltvand brugte det uden nogen former for kulfilter.

AndersGS — 4. januar 2010, 21:41

#6

Kim, jeg kan sagtens se logikken. Jeg må samtidigt indrømme, at jeg faktisk ikke har noget der kan underbygge min påstand andet end, at det er noget Delbek skrev i reefkeeping.

Min opfattelse er, at de (væsentlige) næringsstoffer der er i akvariet faktisk er i stenene og ikke i vandet. Herved vil det kun hjælpe bakterierne at fjerne de "ekstra" næringsstoffer så de hurtigere kan bearbejde dem der er i stenene og akvariet kan blive stabilt.

#10 de gule kugler der er svovlkugler, prøv at lugte til dem 😉

MrChaos — 4. januar 2010, 21:45

Anders : det vil sige at jeg skal ikke bruge det filter uden et kulfilter ? 🙂
og ellers tak jeg er ikke lige den type der kan lide at lugte til svovl og andre sjove ting he he 😀 😛

Ak1204 — 4. januar 2010, 21:59

Det kan du godt bruge uden kulfilter - Det øverst er koralgrus, som også neutralisere svovlsyren. 😉

MrChaos — 4. januar 2010, 22:02

ok så sætter jeg den til imorgen, der er noget med at den skal dryppe ned i akvariet 1 dråbe i sekundet ikke ?

Ak1204 — 4. januar 2010, 22:06

Ja.. 1 -2 dråber i sekundet..

AndersGS — 4. januar 2010, 22:06

#13 Enig..

#14 Jep!

MrChaos — 4. januar 2010, 22:10

ok rigtig mange tak for hjælpen 🙂

En anden ting er, SKAL jeg have et overløb i mit 200L akvarie når jeg bruger en Deltec MCE 600 skummer ?
Jeg har lige pt. kun en hydor på 3000 l/t som sørger for at der ikke kommer en hinde på overfladen samt bryder overfladen.
Derudover har jeg en powerhead som også giver noget strøm i vandet, så masser af cirkulation er der.

AndersGS — 4. januar 2010, 22:15

#17 JA! Gør det, du kommer til at fortryde det hvis du ikke gør! Det koster så lidt ekstra. Og det er SÅ besværligt at gøre hvis du fortryder senere..

Ak1204 — 4. januar 2010, 22:17

Det behøver du i princippet ikke... Men nu når du har vand i akvariet er det også svært at få lavet 😛

MrChaos — 4. januar 2010, 22:22

ja det er jo nemlig lige det det er 😀
men jeg må finde ud af et eller andet inden der kommer fisk i så 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.