Snegle problem.. Please Hjælp :-D
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kolkur — 21. december 2009, 19:53
Jeg er ved at drukne i snegle i mit akvarie og jeg ved man kan få nogle snegle og nogle fisk der spiser sneglene men hvad hedder de og hvad er bedst?*blink*
Håber i kan hjælpe :-D*santa*
High_tower — 21. december 2009, 19:58
kolkur — 21. december 2009, 20:03
Bruger #452172 — 21. december 2009, 20:04
alice-o — 21. december 2009, 20:07
Helena sneglene er efter min mening de bedste.. Jeg købte 10 stk. og efter ca. 2 måneder havde jeg 15-20 stykker, så nej de yngler ikke mere end der er føde, og selv da er de langsome til at yngle..
kolkur — 21. december 2009, 20:12
alice-o — 21. december 2009, 20:16
^^ du lader dem blive i akvariet.. De finder selv noget at spise i bundlaget og evt. madraster.. Jeg kan heller ikke se flere plantesnegle, og mine helenaer lever i bedste vildkår.. Der er faktisk en del små snegle for tiden, men ikke så mange at jeg har problemer...
Hvis du bare havde boet nær Viby J, så kunne vi godt have fundet ud af noget med nogle stykker...
kolkur — 21. december 2009, 20:21
Frankech — 21. december 2009, 20:26
kolkur — 21. december 2009, 20:31
men jeg vil nok prøve smerligner syntes ser flotte ud
men hvis helena sneglen er bedst er det jo den jeg må prøve mig med*santa*
alice-o — 21. december 2009, 20:39
Jeg mener at jeg gav 75 kr for 5 helena snegle hos min forhandler..
Og jeg har hørt at smerlinger er stimefisk - hvilket vil sige at du skal have omkring 5-10 stk. og der aner jeg ikke hvad prisen er..
kolkur — 21. december 2009, 20:47
alice-o — 21. december 2009, 21:02
c sørensen — 21. december 2009, 21:32
Har nogen prøvet helenaer med mysteriesnegle? angriber de mysteriesneglene? Eller hvad med zebra og helena?
jeg har haft vejrål (også smerling) de tog alt hvad der lignede en snegl.
c sørensen — 21. december 2009, 21:36
Olaf — 21. december 2009, 22:56
undgå overfodring...Det er et af de hyppigeste oversager til dit problem.
Helena snegle vil selvfølige hjælpe men de små sataner vil blive ved med at yngle så længe der er riglige mængder af foder.
kolkur — 26. december 2009, 22:14
mobe31 — 26. december 2009, 22:22
kolkur — 26. december 2009, 22:27
lige et spørsmål- - hvad syntes i er bedst? (så går jeg efter flertallet) 😀
jery — 27. december 2009, 00:06
stonny — 27. december 2009, 01:41
#19 Anentome helana
Sihm — 27. december 2009, 02:03
Har i øvrigt både haft nogle Zebrasnegle og en Djævletårnsnegl - de gik da fri for dræbersneglene, men jeg flyttede min dyre Djævletårnsnegl til min kærestes akvarium - bare sådan for en sikkerheds skyld 😉
jery — 27. december 2009, 08:51
Peter.k — 27. december 2009, 09:00
Du kan også overveje netsmerling, ganske effektiv mod snegle og bliver ikke så stor som pragtsmerlingen.
stonny — 27. december 2009, 09:01
http://www.neonfisken.dk/index.asp?ArtId=14214&ActiveMenu=14401
#22 At sneglene eksploderer, har intet med nitratindholdet at gøre. Det er derimod antallet af A.h., det er galt med, hvis du kun har 5 i et meget snegleplaget 112 l. 10-15 stk. burde kunne udrydde de øvrige snegle. Når de sidder oven på hinanden, er det ligesom, når han og hunmennesker nogle gangle ligger oven på hinanden.
Sihm — 28. december 2009, 22:15
En Djævletårnsnegl i flg. Neonfiskens hjemmeside: http://www.neonfisken.dk/index.asp?ArtId=14214&ActiveMenu=14401
dens latinske navn er Faunus ater
Til # 25: Tak for dit råd - jeg vil se om jeg kan finde nogle flere, men s'gu ikke 5 for 100,- som jeg har betalt for de første.
Når de nu sidder ovenpå hinanden, burde de så ikke tage tøjet af? 😉
- spøg til side: kan de få noget ud af det (yngel) i et ferksvandsakvarium. Så vidt jeg ved skal mange snegle have brakvand for at æggene kan blive til noget.
c sørensen — 28. december 2009, 22:25
Sihm — 28. december 2009, 23:33
jeg har - som mange andre formoder jeg - anskaffet my Anentome Helana for at få bugt med de andre snegle i akvariet. Hvis nu AH formerer sig - så har man da bare AH i stedet.
Jeg havde tænkt mig at lade dem arbejde for føden og så sætte dem over i et nyt "projekt rejeakvarium" og så hente mine forskellige andre snegle tilbage.
Dette afstedkommer så et par nye spørgsmål:
- kan en AH finde på at gå på mine Zebrasnegle?
- eller andre snegle som f.eks. posthornssnegle?
stonny — 29. december 2009, 01:38
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/show/?ID=31635
2 kr. pr. stk. så får du dem sgu ikke billigere!
#28. A.h. formerer sig i dit akvarium, men i er meget langsommere tempo end andre snegle. Dens formeringsrate daler endviddere, når der ikke er flere fodersnegle. Den bliver aldrig en plage som de andre, da den ikke formerer sig hurtigere, end at man kan fjerne nogle, hvis man mener, man får for mange.
A.h. æder generelt ikke snegle, der er meget større end den selv. Dvs. at dine Zebrasnegle - eller Mysteriesnegle for den sags skyld - ikke bliver ædt. Jeg formoder, at de posthornssnegle du nævner, er de store arter. Disse bliver heller ikke ædt, hvorimod de små arter, der ofte er en plage, bliver.
High_tower — 29. december 2009, 07:03
Jeg anskaffede mig en lille stime pragt smerlinger og efter en månedstid var samtlige snegle på mystisk vis væk. 😉
Dog skal jeg lige nævne at jeg tror også at dine andre "selskabs" snegle ryger på den konto.
Efter at snegle problemet er væk, må du gøre op med dig selv, om du vil beholde din lille stime smerlinger. Eller om at de skal sælges eller aflives( her er det etiske problem...)
Personligt er jeg meget glad for det sidste af min stime smerlinger,.Desværre har jeg haft store tab og mistet 4 ud af 6 stykker over et års tid( de er desværre lidt sarte). Så jeg overvejer lidt at aflive de sidste 2(grundet at endnu én ikke ser for godt ud, og de nyder hinandens selskab, samt som nogle af de andre påpeger, bliver det tilsidst alt for store til mit lille 112 l balje.
Det var mit lille morgen "råd". Etikken og overvejelserne er op til dig. 😎
kolkur — 30. december 2009, 18:33
*blink*
kolkur — 30. december 2009, 18:33
*blink*
kolkur — 30. december 2009, 18:33
*blink*
kolkur — 30. december 2009, 18:35
Sihm — 31. december 2009, 02:48
stonny — 31. december 2009, 09:34
#30 Efter min helt personlige mening, synes jeg er det er en bizar holdning at have. Vi har generelt hobbydyr for vores fornøjelses skyld - og dermed følger en stor forpligtesle til at sørge for, at de har det godt. Fisk er ikke blot noget køb og smid væk endsige aflive, når de har opfyldt deres funktion. Hvis du har en museplage køber du vel ikke en kat, som du så afliver, når den har ædt alle musene? Nu kan jeg se i din profil, at fiskenes trivsel nok ikke er særligt højt prioriteret med scalarer og pragtsmerlinger i et 112 l. Husk du har valgt fiskene, de har ikke valgt dig!
Pragtsmerlinger er for øvrigt ikke mere sarte end så mange andre fisk - hvis de får nogle ordentlige forhold. Jeg har således ikke mistet én eneste.
High_tower — 31. december 2009, 12:21
#36 Jubii mudderkastning, uden at vide hvordan fiskene kom der til at starte med!
Men lad mig sige det på denne måde. Som du selv har læst flere gange på forummet, så sælger forhandlerne pragt smerlinger med rund hånd, når der er snegle problemer. Derfra fik jeg mine. Det var squ først da jeg fandt denne side om fisk, at jeg blev opmærksom på at forhandlerne ikke altid ved så meget som de giver udtryk for.
Scarlarene kom næsten på samme måde. Eller rettere kæresten ville rigtig gerne have dem, og forhandleren sage at de sagtens kunne gå i den balje. Men jeg kan berolige dig med at scarlarene skal til at skifte hjem. skal lige have kørt mit 720 l akvarie ind først.
Ang. aflivningen; så er smerlingen jo en flok fisk. Dvs at det er jævnt tavligt at lade den sidste gå alene tilbage, og der har heller ikke været nogen interesse for den sidste i bytteforumet. Så hvad vil du så gøre? Skal jeg da bare skide på dens naturlige instinkter, og lade den gå i sit lille fængsel, eller slutte showet.
ang mit akvarie, så er jeg ved at rette op på fejlen. og det er jo altid let at være bagklog. ikke sandt Stonny!
tror at vi begge ved hvad der er rigtigt og forkert. jeg har indrømmet min fejl og prøver at rette op på den.
stonny — 1. januar 2010, 10:22
Det er en billig og letkøbt holdning blot at skyde skyllen over på forhandleren. En ansvarlig akvarist sætter sig ind i, hvilke krav fiskene stiller inden købet.
Det er glædeligt at fisken skal have bedre forhold i fremtiden.
pansermallen — 1. januar 2010, 10:49
og bare i gang med at samle op manuelt. Alle dem man gider (der går sport i det)
Næste dag det samme osv.. efter 4-5 gange ser man resultater og det er ganske gratis og det hjælper med garanti.
Noget jeg siden har lært omkring "biologisk bekæmpelse" er at anskaffe alm. gule mysteriesnegle,de napper nemlig ægsækkene der sidder på planter og glas og på den måde klækkes der ikke så mange nye og tilsidst slet ingen for så har de været der 😀
Mvh Henrik
c sørensen — 1. januar 2010, 12:07
pansermallen — 1. januar 2010, 12:43
eller er de ikke ligeså flittige som mysteriesneglene?
De er jo altid i gang med et eller andet 😉
c sørensen — 1. januar 2010, 12:45
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.