Underskab

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gangsta henrik — 12. december 2009, 22:22

Jeg prøver igen !!!
Jeg har lige fået et sprit nyt Aqualineline 720L Mål L160xD75x60 med alt tilbehøraf min kone.
- Mit problem er at jeg ikke kan finde et underskab der er 75 dyb. Jeg vil ikke købe et alu-stel. Er der nogen der har forslag??

DeeJay — 12. december 2009, 22:41

Kan du ikke købe et underskab til f.eks. Effect-Line 720 som er 60 i dybden, og så lægge en plade eller skifte den originale plade på toppen ud med en på 70cm? Evt hvis du lagde en plade ovenpå, så sæt den så den stikker mest ud bagtil og sæt 3 ben fra pladen til gulv, helst nogle der kan justeres så pladen ikke vil komme til at give sig med tiden.

Det ville ihvertfald være sådan at jeg ville gøre, eller vælge en 40-50mm plade som med garanti ikke vil give sig og lade den gå 5cm udover for- og bag-kant.

DeeJay — 12. december 2009, 22:42

Og tillykke med det, savler lidt over så dybt et akvarie nu hvor mit kun er 40cm dybt 🙂

gangsta henrik — 12. december 2009, 22:53

Jo jeg har tænkt på det, men så vil jeg købe et underskab til et 530 der er160x55x60. skifte toppen med en plade på160x75x60. Fordele pladen således at der er 10cm for og bag. men så er skabe/lågerne 10 cm længere inde end normalt. ved ikk hvordan det vil se ud.*skeptisk*

gangsta henrik — 12. december 2009, 22:57

Ja det er fedt med 75cm i dybden især når der er indvendig bagrund. Har sidste weekend set et 900l med 75 cm dybde, det var bare i orden, det giver et helt andet indtryk og en anden måde at indrette akvariet på.*santa*

benchmark — 13. december 2009, 09:56

husk at opload billeder snart 🙂

kenneth løf — 13. december 2009, 11:25

tror jeg ville købe 3xunderskabe (køkken) i ikea i breden 50cm og så købe en tyk plade i 40mm som jeg ville ligge på toppen og ned af siderne med pladen oven på siderne og med ben på bagsiden af skabet til at støtte . så er der jo også valg fri låge typer

gangsta henrik — 13. december 2009, 12:34

Hej bencmark !! Jeg syntes du er sej, at du skriver på dansk, det er på den måde man bliver bedre. Jeg underviser selv flygtninge og indvandrer, så jeg ved hvor svært det er for andre, at lære det danske sprog.
Ja jeg skal nok komme med billeder, når jeg engang har fået akvariet startet op. i øjeblikket er jeg ved at lave dekorationer i alfix, men jeg regner med, at det hele er værd at præsentere om en måneds tid.

Tak til alle for de gode ideer, med hensyn til underskab !! Ved ikke rigtig endnu, hvad løsning jeg vil vælge.

gangsta henrik — 14. december 2009, 22:09

Har købt Akvastabil underskab til et 530, pris kr.3800.- Skifter så toppladen 160x55x60 ud med en 28mm MDF plade 160x75x60

Proplayer — 15. december 2009, 00:19

du skal understøtte den plade. den VIL give sig! det giver jeg dig mit ord som tømrer på. måske vil den ikke gøre det lige med det samme eller så du kan se det men det vil helt sikkert ske. det garanterer jeg dig for.

gangsta henrik — 15. december 2009, 23:54

OK Admin !!!

Hvad skal jeg så bruge i stedet ???, syntes det ser grimt ud med "støtteben"

vandmande1 — 16. december 2009, 09:30

Hej gangsta henrik
jeg er med på en lytter/låner din tråd, da jeg har samme problem med et 250L Effectline akv og et 180L effectlinekabinet og der er 10cm forskel i dybden
Planen var at lægge en vandfastplade oven på kabinettet og lade den stikke 4cm ud for og 6cm ud bag og lægge et liggeunderlag ovenpå for at fordele trykket, så det ikke kun er på kanten af pladen der bærer vægten er det nok?
Eller skal det styrkes yderligere med en metal ramme af vinkeljern i kanten mellem kabinet og træplade eller en porsa firkantet ramme mellem akv. og kabinet evt. med 2 eller 3 ben ned på bagsiden

simme — 16. december 2009, 09:50

kan du ikke finde nogle smalle skabe (de 20 cm der mangler)
der så kan stå bag bordet med låger ud på enderne eller bare hylder
så kan man ikke se ind bag ved og du kan sætte alle de ben du vil på bagsiden midt på

Proplayer — 16. december 2009, 11:32

du kan vel bare sætte bebene bagpå skabet så fronten på akvariet og skabet er plan.

Planteimporten — 16. december 2009, 11:37

Hej!
Akudim har et skab som er i sort og ikke alu.
Se her http://www.akudim.dk/product/7765/

Mvh
Diana

gangsta henrik — 16. december 2009, 20:06

Hej Admin !!

Jeg har gjort det som du har skrevet og jeg har også lavet en 10mm friside,der går helt ind til væggen det dækker så man ikke kan se de bagerste justerbare ben, Samtidig har jeg skåret den øverste kant på frisiden i smig 45 grader, så kan man næsten ikke se frisiden foroven ved bordkant, det hele ser helt ok ud. De justerbare 4 ben er i jern. Tak for hjælpen.*santa*

Og tak til Diana for linket, men jeg har brug for en del mere skabsplads end det viste skab. PS: Håber det går bedre med drengene, ses igen når jeg henter mit juwel amartur.

Formel A — 16. december 2009, 20:33

Hejsa,

Man kan jo gøre det på mange måder - selv fandt jeg 4 stk. kommoder fra IKEA til mit 530 ltr. (160 x 55 x 60) Disse har jeg skruet sammen så de står fast og yderligere - da de ikke var dybe nok - har jeg bygget 7 cm ekstra på med en lægte og ben der støtter under denne. Og lægten er så skruet fast i kommoderne. Synes selv det var super smart, målene passer perfekt og det har i alt kostet 1200 kr. for de 4 kommoder.

Resultatet blev dette (beklager den lidt slørede kvalitet)

gangsta henrik — 17. december 2009, 20:17

Ja det ser godt ud og så til en tredjedel af hvad jeg skal give FLOT FLOT*santa*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.