kileplet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jesper96 — 13. november 2009, 08:37

Hej.

Jeg ville spørge om at kileplet kan gå sammen med apistorgramma. kakadue og borreli, ancristrus maller og måske mine neonfisk.

Vil de æde ægende vis mine apistogrammaer får æg eller bliver de jaget væk

mvh. Jesper

jesper96 — 13. november 2009, 14:40

slet ingen

jacob — 13. november 2009, 15:24

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jacob

Billen — 13. november 2009, 16:51

Bare rolig - Kilepletterne ville ikke have en chance hos apisto´erne - de ska´ nok jage dem væk, vær sikker på det 😉

jesper96 — 13. november 2009, 20:42

jamen det er fordi de vist har været i barber familien og de er vist agresive

Flemming Stengaard — 13. november 2009, 20:45

Kilepletterne er meget fredelige , dem kan du være helt tryg ved 🙂

jacob — 13. november 2009, 20:51

#5 Der findes mange fredelige karpefisk 🙂

jesper96 — 13. november 2009, 21:00

hvad synes i er bedst at købe kileplet eller rødnæse tetra

Flemming Stengaard — 13. november 2009, 21:12

Kileplet er utvivlsomt den nemmeste at have med at gøre 🙂 rødnæsen er mere sart feks mht vandkvaliteten...

Billen — 14. november 2009, 06:15

#8 Helt klart Kilepletterne, da Rødnæserne er glade og livlige svømmere, og derfor "kræver" meget mere plads, forstået på den måde, at jo længere akvariet er (> 1 meters længde) jo mere naturlig stimeadfærd får du.

Kilepletterne er mere - skal vi sige - stillestående fisk. Den stimer ikke så stærkt som Rødnæserne. Kilepletterne opholder sig mere i de øvre vandlag, hvorimod Rødnæserne opholder sig i de nederste.

Endvidere bli´r Rødnæserne 5+ cm. og Kilepletterne blot op til 3,5 cm. - sjældent mere end 3 cm.

Som Flemming nævner i #9 er Rødnæserne mere villige til at vise det, når vandkvaliteten af enelleranden årsag bliver lidt - hm - dårlig, og de gør det ved at miste noget af farverne. Et vandskifte kan dog rette meget op på det...

Jeg har selv haft Rødnæser (Hemigrammus bleheri) i en 325´er, og efter hvert vandskifte (14. dag) bredte det røde i hovedet helt forbi gællerne, og resten af kroppen blev svag gulliggrøn - utroligt flotte fisk.

Idag har jeg 35 stk. Kilepletter (Trigonostigma heteromorpha) i en 168´er med bødt og surt vand, og de er om muligt endnu flottere. Som et PS kan jeg nævne, at hver gang jeg skifter vand (1 X ugentligt) leger nogle af dem og lægger æg. De bli´r dog ikke til noget, da der også er andre fisk i akvariet (Otocinclus, Armanorejer, L306 og Pseudepiplatys dageti).

Men Jesper - du har ikke nævnt noget om akvariestørrelsen - hvilket af akvarierne vil du ha´ dem i? Hvis det er 54´eren er der jo ikke så meget at tænke over hvilke du skal vælge 😛

stonny — 14. november 2009, 07:33

I stedet for den almindelige kileplet kan én af de to andre kilepletter (T. espei eller T. hengeli) anbefales, da de får nogle fantastiske flotte neonlysende orange farvemarkeringer. Efter min mening er de betydeligt flottere end den alm. kileplet - og lige så nemme at holde:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/search/?SearchString=kileplet

jesper96 — 14. november 2009, 17:27

det er til 160 l

købte nogle idag da farmland havde noget akvadag med horsens akvarie klub alle fisk var til ½pris(undtagen malawier)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.