Æg fra L144!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MieHee — 10. november 2009, 17:28

Så er det allerede sket! I fredags, kun en uge efter jeg havde købt to L144, blev hunnen lokket ind i hulen, og der har de vist rigtig hygget sig. Lørdag morgen så jeg nemlig nogle små guldklumper ligge ude foran hulen, og søreme om det ikke var 13 små æg! Jeg skyndte mig at tage de 13 æg op i en fødekasse, som jeg har placeret foran udstrømmeren, så der er godt med gennemstrømning. I dag kan jeg så se at der er noget der bevæger sig inden i æggene, så jeg krydser alt hvad jeg har lært, og håber at der kommer noget ud af dem!
Problemet er jo så at jeg ikke ved hvor mange æg der er tilbage inde i hulen. Hvis der er nogle æg tilbage, og jeg er så heldig at de klækker, vil de så vidt jeg har forstået, komme ud af hulen, når blommesækken er opbrugt. Men mit akvarie er jo fuldt af farlige fisk (sommerfuglecichlider, rød neon platy, spenops, guppy) der ville elske en lille snack. Så mit spørgsmål til jer er om jeg (hvis jeg kan) skal skynde mig at fange de små, ligeså snart jeg ser dem, eller om de mon er så gode til at gemme sig, så de kan blive i akvariet? Her tænker jeg jo også på om de kan finde nok føde?

Hvad er egentlig bedst at fodre sådan nogle små pus med? Meget spirulina holdigt? Eller har de også godt af noget animalsk?

På forhånd tak for hjælpen. 🙂

Alexander — 10. november 2009, 18:39

De får vist forstoppelse af animalsk..
Og de bliver jo ædt hvis de kommer ud 😉 .. Så du bliver nok nød til at fange dem 🙂

MieHee — 10. november 2009, 18:47

Tak for dit svar. Du mener altså at de udelukkende skal have vegetabilsk føde?
Jeg håber godt nok jeg kan fange dem når de kommer ud. Har jo også overvejet at tage resten af æggene nu (hvis der altså er nogen), men nænner det næsten ikke.. mallefar passer så fint på dem. Det vil heller ikke være helt let, da han har gravet en hule nede under en stor sten. Så hvis jeg skal have dem op inden de klækker, vil jeg jo komme til at ødelægge hulen... 🙁

søren86 — 10. november 2009, 20:11

Hej Mie

er det alm. vandhane vand de går i eller er det blødt vand, jeg har selv en trio som jeg gerne vil ha til at yngle:)

MieHee — 10. november 2009, 20:41

#4 Det er helt almindeligt vandhanevand... Og når jeg kan se at der er liv inde i æggene, burde der da også være en nogenlunde chance for at de klækker, ikke?! 😀

Havde virkelig slet ikke regnet med at de ville gå i gang så hurtigt. Købte dem i Bonnie rødovre, og de var de sidste to de havde tilbage. Jeg er bare glad for at de kan lide hinanden! 😛

søren86 — 10. november 2009, 21:04

hvor store er de? jeg købte en trio i neonfisken for et par mdr. siden.. dog ingen hulehygge indtil videre:D
hvad får de af foder?

MieHee — 10. november 2009, 21:19

Hannen er ca 7 cm, og hunnen er ca 6 cm. De får alt muligt forskelligt. Frostfoder ca 3 gange om ugen, og ellers får de mallepiller (både animalsk og vegetabilsk), ærter, agurk, forskellige slags flagefoder, spirulina granulat, mm.
Hvor store er de, dem du har købt?

søren86 — 10. november 2009, 22:52

hannen er ca 7-8 cm, og hunnerne er vist omkring 5-6 cm. gjorde du noget specielt i dagene før der kom æg?
her får de en masse forskelligt frostfoder (artemia, myg, mysis, dafnier osv), tetra tabimin.

jeg kigger lidt efter en større hun. tror måske det er fordi hunnerne er lige små nok:(

MieHee — 12. november 2009, 18:38

Juhuu!!! Så er de klækket! Eller dvs at 11 af dem er klækket... Der mangler stadig 4. Men hvad så nu? Jeg er klar over at jeg skal vente med at fodre til blommesækken er væk, men hvad er så det første jeg skal fodre med???

#8 Jeg gjorde ikke noget specielt for at de skulle gå i gang nej... Men når jeg nu lige tænker over det, legede de vist umiddelbart efter et vandskift... Skifter normalt 30% to-tre gange om ugen, da der også går guppyyngel i det akvarie...

søren86 — 12. november 2009, 18:49

Tillykke med de små🙂
var det i dit flotte plante akvarie?
da jeg opdrættede en del alm ancistrus fik de bare spirulina piller.. samt adgang til rødder:)

MieHee — 12. november 2009, 18:54

Tak! Det er bare så spændende!
Ja, det er i mit planteakvarie. 😛 Lige pt går de i en stor fødekasse, men planen er at de om en uges tid skal over i en 30 L balje, indtil de er store nok til ikke at blive spist.
Ok, så foderet behøver ikke være fint? Altså de kan godt raspe af en større pille, ligesom de voksne?

søren86 — 12. november 2009, 19:00

nu ved jeg ikke om det er helt det samme som alm ancistrus, men jeg havde dem i et 54 liters uden bundlag, kun et par smårødder, og så fik de bare de alm. grønne piller, det virkede fint. har da foderet lidt over 1000 alm og albino op på den måde:)

Jeg oplevede dengang os at det var et helvede hvis de slap ud i det store akvarie. så gik de løs på planterne:) små banditter

søren86 — 17. november 2009, 15:25

hvordan går det med dine l-144 unger?🙂

MieHee — 17. november 2009, 17:04

#13 Det går super godt, de er ca 1,5 cm nu. Der kom 14 ud af det, altså kun 1 der ikke klarede den. Der er netop i dag nogle af dem der har opbrugt deres blommesæk, så jeg har givet dem lidt foder, og de guffer det lystigt i sig. 😛
Nu er jeg bare spændt på hvornår de lægger æg igen! Hannen ser umiddelbart ud til at han ikke gider den samme hule en gang til, så jeg skal have fat i nogle alternativer til ham. 😉 Synes bare det er svært at finde nogle mallehuler herhjemme i lige den størrelse og farve jeg gerne vil have fat i... Men tror bare jeg bestiller et par huler hos wasserpflanzen-freunde.de, det er altså en alle tiders shop.

Hvordan går det med dine L144?

MieHee — 17. november 2009, 17:19

Hvor hurtigt vokser sådan nogle små banditter egentlig?

søren86 — 19. november 2009, 14:20

Så der os sket lidt i bagsværd, så der var lidt aktivitet i mit keramikrør, så måtte lige lure med lommelygten, og der ligger en lille smule æg derinde, ikke så mange men de er der:D Jeg ser lige tiden an, har pt ikke et akvarie kørende, så nu må vi se.. hvorlænge gik der til de klækkede hos dig?

det med hvor hurtigt de vokser, må jeg være svar skyldig, det afhænger af vist meget af vandskift, foder og sådan..

Men lækkert der endelig er sket lidt her:D

søren86 — 19. november 2009, 15:35

hmm hannen har forladt hulen.. der ligger en 15-20 æg derinde vist,, hvad gør man så🙁'

maciej.P — 19. november 2009, 18:09

det sker næsten altid første gang, de skal jo lige lære det de små.

søren86 — 19. november 2009, 18:58

nu han tilbage ige.. han kommer og går lidt:)

søren86 — 20. november 2009, 13:07

så er de ihvertfald klækket:D sidder nogle små fine haletudser inde i røret, hannen passer stadig på dem..🙂

søren86 — 23. november 2009, 19:06

er det ikke ved at være tid til at vise lidt billeder af de små mie?

søren86 — 4. februar 2010, 23:45

Så ligger min han på 3 kuld siden midten af november, hvor skal jeg snart gøre af dem, (positivt problem)

Hvordan går det med dine L-144?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.