Scalare æg. Hurtig spørgsmål
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rasmusm — 8. november 2009, 17:49
Her er et billede:
Tænker om de hvide måske kan være befrugtede ?
En anden ting, hvor kan jeg komme af med unger? Hvis der kommer unger ser det ud til at blive mange hehe, med mindre de spiser dem med det samme..
Mvh Rasmus
thuesen — 8. november 2009, 17:56
Har selv været turen igennem, ca 50-60 æg = 5-6 larver/unger = 0 overlevenende. (havde den ene i 3 måneder, men den døde da den skulle over i en anden balje, selvom alt vandet var det den kom fra), så det gider jeg ikke bøvle med igen 😉
Rasmusm — 8. november 2009, 18:07
Tror bare jeg piller alle æggene af
Men kan vi så konkludere at det er et par jeg har siden det ikke er alle æggene der er døde endnu?
Mvh Rasmus
jacob — 8. november 2009, 18:46
tri-power — 8. november 2009, 18:59
Dog kan du tage hele bladet og komme det i et lille akvarie sammen med en ilt sten, så vil de klække 3-4 dage. der efter vil der gå 3-7 dage før ungerne er fritsvømmende.
thuesen — 8. november 2009, 19:58
tri-power > Kan kun give dig ret (det var det der skete med mine) og de har intet foretaget sig siden (10 mdr)(mine lagde æg på røret til min spandpumpe, det er noget bøvl at få flyttet og lavet andet suge/retur, pga de bliver kåde) 😀:D:D
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.