spørgsmål om Ballon molly

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nicolaj2611 — 1. november 2009, 07:11

hej alle sammen jeg vil gerne lige vide lidt om ballon molly men da jeg kiggede inde i artsbeskrivelser kunne jeg kun finde noget om black molly så det ville være dejligt hvis nogle af jeg dejlige mennesker ville svare på nogle enkle spørgsmål 😀

hvordan yngler den

hvor dtor/bred bliver den

er der noget man skal være opmærksom på

er den fredelig og har den fjender

er der noget specialt ved vandet jeg skal gøre eller sådan noget


det ville være dejligt med svar hurtigts muligt

stonny — 1. november 2009, 07:36

Ballonmolly er en vanskabt Sejlfinnemolly:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Poecilia_velifera

Seriøse avlere frasoterer vandskabninger og invalider i deres avlsarbejde. Hos Sejlfinnemolly har uetiske avlere desværre avlet på disse groteske fisk. *blink*

nicolaj2611 — 1. november 2009, 08:43

vil det så sige at de gør det hele ens

jery — 1. november 2009, 08:44

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Levendefødende tandkarper' af jery

jery — 1. november 2009, 08:45

#3: læs du bare artsbeskrivelsen for den almindelige Molly.

nicolaj2611 — 1. november 2009, 08:46

ja det har jeg gjort =)

omega2oo5 — 1. november 2009, 17:35

Lad iøvrigt være med at støtte avl af denne latterlige fisk ved at anskaffe dig disse vandskabninger. Fisken er iøvrigt fremavlet således at dens rygsøjle er defekt og derfor har fisken sin karakteristiske form, altså fisken er handicappet.

Det er absolut dit eget valg og fisken er desværre nok kommet for at blive i handlen.

nicolaj2611 — 1. november 2009, 18:57

#7 jamen hvorfor er det sådan et stort problem at den ikke er en rigtig form og sådan noget ikke for at være grov der er bare så mange er siger og skriver det

omega2oo5 — 1. november 2009, 23:48

#8 Problemet ligger i at fisken er fremavlet invalid. Det er ikke lige som når man fremavler en fisk pga. dens flotte farver eller måske for en speciel finne form, som dog også kan virke invaliderende på visse fisk. Derimod har man valgt at "fremhade" en fisk som har en ødelagt ryg og i visse tilfælde begrænser fiskens bevægelse, jeg har set eksempler på ballonmollyer hvor ryggen var så krum at fiskens mund rørte den ryg.

Fisken ved selvfølgelig ikke bedre og lever vel som den nu engang gør, uvidende om at dens reelle artsfæller (sejlfinne mollyer) kan svømme uhindret rundt i et akvarium med meget elegance. En ballonmolly er i bund og grund en trebenet hundehvalp man har holdt i live fordi den egentlig så lidt sjov ud 😐

nicolaj2611 — 2. november 2009, 10:23

okay men hvis nu man bare vil have dem og ikke arvlevidre på dem

Bruger #971132 — 2. november 2009, 11:04

#10
Så bliver du nok klogere en dag.
Men hvis du vil have dem, så læs artsbeskrivelsen på den almindelige molly. Det er jo samme art.

Jan Persson — 2. november 2009, 11:27

[citat]okay men hvis nu man bare vil have dem og ikke arvlevidre på dem [/citat]

Ja, så skal dyrehandleren jo ud og skaffe nogle nye til butikken og så forsætter avlen på misfostrene. Hvorimod hvis ingen købte dem, ville de hurtigt forsvinde fra handlen igen. Er man ikke en del af løsningen - er man en del af problemet *blink*

nicolaj2611 — 2. november 2009, 15:02

ja men jeg synes ikke helt det er et problem ikke sagt ondt

Bruger #971132 — 2. november 2009, 15:08

#13
Det er jeg, og helt sikkert mange andre også, rigtig ked af at høre 🙁

Multi — 2. november 2009, 15:11

Jeg har selv 3 ballon fisk. Det kan godt være at de er lidt handicappede, men fisk er ikke kloge nok til at regne ud, at de kunne svømme som de andre! Jeg har haft mange ballon fisk, og de har klaret det godt. Nogle af dem er blevet 3-4 år gamle, så de klarer sig nu meget godt.

Multi — 2. november 2009, 15:17

#1. Jeg vil prøve at besvare nogle af dine spørgsmål.

Hvordan yngler den?: Hannen svømmer rundt bag den og nipper den bag i, hvorefter den stikker sit godopodium op i hende, og giver sæd. Men før det, svømmer de også rundt om hinanden.

Hvor stor/bred bliver den?: Mine plejer at lægge mellem 2 og 5 cm. i længden. I bredden nok ca halvdelen af deres længde.

Er der noget man skal være opmærksom på?: De kan få en sygdom hvor deres mave bliver oppustet, og flyder ovenpå. Så de lægger på hovedet, og så dør de.... De er vist det eneste.

Er den fredelig og har den fjender?: Den er fredelig og jeg har aldrig oplevet at mine har haft fjender, i de 8 år jeg har haft ballon molly.

Er der noget specialt ved vandet jeg skal gøre eller sådan noget?: Det ved jeg faktisk ikke. Mine plejer at have det fint ved de ca 20 grader...

Håber det var svar nok, og ellers må du bare spørge.

Bruger #843090 — 2. november 2009, 17:03

ja

nicolaj2611 — 3. november 2009, 11:30

tak multi det var dejligt ikke kun at høre kritik om dem men også tak for al den viden =)

Olaf — 3. november 2009, 11:55

🙁

Multi — 3. november 2009, 14:49

Har selv stået i samme situation...
Men det er lidt svært at droppe ballonen, når det er en af ens yndlings fisk!😀

nicolaj2611 — 3. november 2009, 16:44

ja da jeg hørte alt det med at det var en handicapet fisk som jeg først hørte efter jeg havde købt den så tænkte jeg at je blev nød til at skylle dem ud en de er så sjove/flotte at kigge på så det kunne jeg ikke få mig selv til

Multi — 8. november 2009, 09:30

Nej, jeg syntes også at det er dumt at gøre. De er jo levende..🙁
Så selv om de er handicappede, vil jeg da gerne have dem alligevel!!😀

mjen — 8. november 2009, 09:49

ja nu hvor du har købt dem skal du da ikke aflive dem..

men det de fleste prøver at give råd til om denne fisk er at man overhovedet ikke skal købe den. for køber man først denne fisk finder forhandleren ud af at han kan sælge den ergo han må skaffe flere. det vil sige de bliver ved med at blive avlet og at nogen bliver ved med at lave defekte fisk. det jo synd for fisken selvom den ikke ved bedre men det gør vi derimod og kan hjælpe så godt som vi kan.

men når du har haft fisken længe nok og har set på dens opbygning så lære man nok at se det. det gjorde jeg selv som nybegynder hvor jeg købte denne fisk.

dog lidt skuffet over at høre #15 som enligt ikke kan se problemet og holdt dem i så mange år og stadigvæk ikke kan se problemet.

nicolaj2611 — 8. november 2009, 10:08

#22 ja det vil jeg også 😀

#23 ja jeg er helt enig men jeg føler bare at jeg har fået af vide og jeg skal skille mig af med dem for hvis nu jeg arvler på dem og giver dem til mine venner og så vider og vider

Multi — 9. november 2009, 20:12

Jeg kan da godt se at de er handicappede, men mine fisk lever længe, og defor skal jeg ikke købe nye fisk så tit....😉

nicolaj2611 — 10. november 2009, 11:02

ja:D

nicolaj2611 — 12. november 2009, 20:33

hihi:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.