Svamp? og effekten fra spandpumpe ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

philip c — 20. oktober 2009, 20:32

Hej jeg har anskaffet mig en spandpumpe am-top 3338
Syntes ikke den er så kraftig, men vil jeg kunne opnår en bedre effekt ved at afkorte slangerne, de kan blive 20 -30 cm korter lige nu.
Andet spørgsmål er, at jeg kunne godt tænke mig en form for svamp på indsugningen hovedet, men hvilken en, og hvor stor skal den være, samt grovhed.
Hilsen Philip

jon — 24. oktober 2009, 15:40

Hej Philip

I principet kan du jo bare sætte en grov filtersvanp uden på indsugningsrøret.
Hvis du laver den stor nok, kan den sikkert erstatte den grove filtersvamp der er i bunden af spandfilteret... Så får du en sammenlagt større filtervolumen, hvilket jo er positivt.
men hvis du synes den ikke er kraftig nok, vil det nok ikke ligefremmen øge effekten...

Jeg har ingen anelse om hvor vidt man kan øge effekten ved at afkorte slangerne... men prøv.
Der er jo under alle omstændigheder ikke grund til at have flere slange-metre end nødvendigt.

Mvh Jon

10nnitus — 24. oktober 2009, 15:47

Du kan øge slangediameteren ( Ø - mål)

Slammers5k — 24. oktober 2009, 17:58

Ellers prøv at sæt spandpumpen længere op, har før prøvet med nogle cirkulationspumper bl.a. at de ikke har en ret stor løftehøjde (når vandet skal opad) men det var så også til computeren... men vil tro det gir noget mere power hvis du fjerner noget af højden pumpen skal løfte vandet i forhold til at forkorte slanger.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.