Hyphessobrycon Grimeri

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Herbst — 18. oktober 2009, 13:53

Hej jeg søger denne lille fisk men den er åbenbart svær at finde i handlen er der nogen der ved hvor den kan købes??
Mvh Johnny se evt foto http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Hyphessobrycon_griemi

jacob — 18. oktober 2009, 14:12

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpelaks' af jacob

KK Norring — 18. oktober 2009, 14:24

Det hjælper lidt at stave artsnavnet Hyphessobrycon griemi rigtigt når man søger på fisken.

Fisken hører til en af de mange små "grå mus" blandt karpelaksene som importørerne har nemt nok ved at få fat i, men ikke tager hjem. Der er ganske enkelt for lidt afsætning i dem. H. griemi kommer desuden fra det sydøstlige Brasilien, dvs. ikke fra de områder i Sydamerika som der eksporteres mest fra (Amazonas, Peru, Colombia). Det hænder dog at der importeres pansermaller, ciklider o.l. fra det hjørne. Med lidt held kan man vel også finde en tetra hos de importører der får fisk derfra.

mummimor — 18. oktober 2009, 14:25

Hej er du sikker på at det navn er staver rigtigt for det er ikke til at google det fiske navn??

Herbst — 18. oktober 2009, 14:27

Sorry jeg har byttet lidt rundt på bogstaverne :-) undskyld:-)

Herbst — 18. oktober 2009, 14:28

KK Norring okay tak for det men der må der findes et sted hvor de findes interesante???

mummimor — 18. oktober 2009, 14:32

#5 Det er okay:D:D

KK Norring — 18. oktober 2009, 14:32

Jeg kan se at du bor i Valby. Hvis du tager artsnavnet med til Bjarne (Bonnie Glostrup), Tommy (Bonnie Rødovre) eller måske Neonfisken i Brønshøj er der er en chance for at en af dem vil prøve at finde nogle til dig hos importørerne.

Når man ønsker fisk der ikke indgår i butikkernes standardsortiment handler det om at være vedholdende og rende butikkerne på dørene i tide og utide. Nogle gange finder man den ønskede fisk hurtigt og andre gange kan man lede efter arten i årevis. Det er en del af charmen ved akvariehobbyen ;-)

Herbst — 18. oktober 2009, 14:37

ja præcis det nok ikke en alle har:-) men jeg siger i hvert fald tak for hjælpen. Også må jeg bare i gang med mange besøg:-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.